Pece s.r.o
Radi Vám pomôžeme pri akýchkoľvek potrebách v oblasti tepelného spracovania kovov, plastov, keramických materiálov, skla a regulačnej techniky...
Glazúra
Glazúry sa považujú za najzázračnejšiu oblasť tvorby keramiky. Nanášajú sa rôznymi spôsobmi tak, aby vytvorili zaujímavé hrubé alebo tenké vrstvy. Sú určené na zušľachtenie povrchu keramických výrobkov, zaisťujú nepriepustnosť, zvyšujú chemickú a mechanickú odolnosť a zlepšujú estetické vlastnosti (farebnosť, lesk a pod.).
Technológia glazovania je svojím spôsobom podobná engobe, no predsa je odlišná. Glazúra sa zvyčajne nanáša na výrobky až po prvom výpale. Glazovanie prináša možnosť farebnej úpravy keramického črepu alebo slúži ako forma ochrany výrobku. V porovnaní s engobou je glazúra omnoho odolnejšia voči poškriabaniu a mechanickému poškodeniu povrchu. Má taktiež zvýšenú farebnú stálosť a odolnosť proti mrazu.
Glazúry sú zmesi troch hlavných zložiek: oxidu kremičitého, tavidla a oxidu hlinitého (hlavná zložka ílu). Oxid kremičitý je časť glazúry, ktorá sa mení na sklo, známa tiež ako sklárska Frita. Pretože kremík vyžaduje na tavenie teploty nad 1 650 °C, je potrebné pridať tavidlo, aby sa znížila jeho teplota topenia. Ako tavidlo možno použiť veľa rôznych materiálov, vrátane živca, dreveného popola, uhličitanu vápenatého a rôznych ďalších zlúčenín. Oxid hlinitý sa pridáva na zahustenie glazúry, aby sa zabránilo jej stekaniu z výrobkov počas pálenia, podobne ako pri múke zmiešanej s vodou. Oxid kremičitý, tavidlo a oxid hlinitý zmiešané v správnom pomere vytvoria lesklú glazúru. Zmeny v relatívnych pomeroch týchto komponentov môžu tiež spôsobiť polomatný, saténovo-matný alebo suchý kamenný matný povrch. Pri zmiešaní dvoch rôznych glazúr musí byť prítomné dostatočné množstvo tavidla na absorbovanie oxidu kremičitého / oxidu hlinitého a musí byť prítomné dostatočné množstvo oxidu kremičitého / oxidu hlinitého, aby bolo možné prísadu absorbovať.
Engoba
Povrchová úprava engoba sa nanáša na vysušený (ešte nevypálený) keramický črep. Nanesením engoby získa výrobok predovšetkým farebný odtieň, ktorý ju odlišuje od bežne vypáleného výrobku, slúži aj ako ochrana voči nasiakavosti. Engoba je okrem svojej farebnosti rozpoznateľná aj na základe špecifického odlesku, ktorý takouto úpravou nadobudla. Povrch engoby sa obvykle preglazuváva transparentnou glazúrou, aby splynul povrch a aby vznikli správne intenzívne farby.
Ako správne nariediť glazúru/engobu
Práškovú glazúru rozmiešajte v pitnej vode na Vami potrebnú hustotu v závislosti od spôsobu nanášania (namáčanie, polievanie, striekanie, štetcom a pod.) na výrobok. Tak isto je dôležité vedieť na akú keramickú hlinu nanášame glazúru/engobu. Každá keramická hlina ma rozličnú nasiakavosť, čím je väčšia nasiakavosť tým by konzistencia glazúry/engoby mala byť hustejšia. Odporúčame vám použiť približne 400 – 600 ml vody na 1 kg glazúry práškovej glazúry v závislosti akým spôsobom idete nanášať glazúru na výrobok. Ak už máte rozriedenú a vymiešanú glazúru je potrebné nechať glazúru odstáť a precediť cez husté sitko (okrem glazúr, ktoré obsahujú frit). Odporúčame vytvorenie vzoriek predtým ako začnete používať glazúru/engobu na výrobkoch. Pri vytváraní vzoriek odporúčame vytvoriť vzorky s rôznou hrúbkou nánosu glazúry, aby ste vedeli ako sa glazúra správa pri rôznych nanesených množstvách na výrobku. Hrúbka nanesenej glazúry by sa mala pohybovať do 1 mm, pričom krycie glazúry sa nanášajú hrubšie ako transparentné. Glazúry rovnakého typu je možné medzi sebou kombinovať a namiešať si individuálny odtieň.