Pece s.r.o
Radi Vám pomôžeme pri akýchkoľvek potrebách v oblasti tepelného spracovania kovov, plastov, keramických materiálov, skla a regulačnej techniky...
Keramická hlina, skladovanie a recyklovanie
Nájsť správnu keramickú hlinu pre Vaše výrobky je častým problémom. Najčastejšie otázky, ktoré si môžeme klásť sú „akú keramickú hlinu potrebujeme“ alebo „akú techniku budeme využívať“. V našom sortimente nájdete široké množstvo keramických hlín z ktorých si môžete vyberať a to keramické hliny bez šamotu, so šamotom alebo porcelánovú hlinu. Pri každej keramickej hline je uvedené, či sa hlina používa na točenie alebo modelovanie.
Pri výbere keramickej hliny Vám odporúčame sa držať týchto piatich bodov:
1) Aký druh hliny budete používať (modelovacia, kameninová, porcelánová),
2) Aká je textúra keramickej hliny ( šamot, jemnosť, nasiakavosť),
3) Veľkosť výrobku (teplota výpalu, dĺžka výpalu),
4) Výber farby hliny (aký efekt vyžadujete),
5) Cena/kvalita
1) Aký druh hliny budete používať
Rozdiel medzi keramickými hlinami je v zložení, obsahu minerálov, druhu minerálov, množstvo plasticity ( lepivosti a spracovateľnosti), veľkosti zŕn a rozsahu teploty výpalu.
Existujú 3 základní druhy keramických hlín: hrnčiarska, kameninová a porcelánová.
Vlastnosti hrnčiarskej hliny - hrnčiarina (pórovitá, terakota) – červená hlina s vysokým obsahom železa, v priebehu dejín používaná na výrobu úžitkovej keramiky, najčastejšie sa vypaľuje pri teplote 1000 – 1080 °C.
• Dobrá na hrnčiarsky kruh alebo na ručnú výrobu, ľahká na spracovanie, formovateľná,
• veľmi pórovitá, výrobky z tejto hliny sú odolné voči externým vplyvom (kvetináče, tehly a iné vonkajšie výrobky), odolná voči mrazom,
• môžete vyrobiť akýkoľvek výrobok. Ak chcete aby hlina nenasakovala a bola bezpečná pre konzumáciu potravín, tak ju musíte naglazovať bezolovnatou glazúrou,
• tieto hliny sú nízko výpalové. Bežný rozsah teplôt je 920 - 1080 °C, riaďte sa teplotami uvedenými na štítkoch,
• výrobky z tejto hliny sa vyrábajú bežne silnejšie pretože sú náchylnejšie na štiepenie oproti ostatným druhom hlín,
• sú typicky červené (terracotta) a oranžové, pretože obsahujú vysoké množstvo oxidu železitého, ale taktiež existujú aj svetlé.
Vlastnosti kameninovej hliny - hlina, ktorá je po vysokom výpale 1200 – 1300 °C neporézna, pevná, nenasiakavá, používa sa na výrobu úžitkovej keramiky.
• Je odolnejšia voči štiepeniu ako terakotová hlina a preto je táto hlina populárnejšie najmä u začínajúcich keramikárov. Používa sa najmä na výrobu jedálenského riadu a hrnčekov,
• môžete vyrobiť takmer čokoľvek z hrnčiarskej hliny, závisí to od množstva a hrúbky šamotu v keramickej hline,
• farba keramickej hliny je spravidla biela, svetlá, hnedá alebo má rôzne odtiene šedej,
• menšia kvalita hliny oproti porcelánovej ale populárnejšia kvôli pomeru cena/kvalita a trvanlivosti,
• dobrá na hrnčiarsky kruh. Táto hlina je vhodná pre začínajúcich keramikárov pri točení na kruhu,
• bežný rozsah teplôt je 1000 – 1280 °C, riaďte sa teplotami uvedenými na štítkoch,
• na spracovanie pre začiatočníkov, pretože začiatočník strávi dlhší čas pri výrobku ako profesionál.
Vlastnosti porcelánovej hliny - vyznačuje sa bielou farbou a jemnou štruktúrou, vypaľuje sa pri teplote 1280 °C, má najmenšiu nasiakavosť, max. 1 %.
• pravý porcelán je hladký ako maslo a menej zhovievaví na chyby oproti ostatným hlinám,
• vodu spracováva veľmi rýchlo, čo môže spôsobiť veľké zmeny pri práci s porcelánovou hlinou,
• keď si nastolíte otázku „čo je pravá keramika“, tak porcelán je známy svojou kvalitou a je to kráľ medzi keramickými hlinami,
• bežný rozsah teplôt je 1220 – 1300 °C, riaďte sa teplotami uvedenými na štítkoch,
• v prípade, že sa pri výrobe s porcelánovou hlinou sa dostanete do problémov, je veľmi náročné napraviť chybu naspäť.
Porcelánová hlina je veľmi jemná na to aby ste s ňou vedeli dobre pracovať na hrnčiarskom kruhu. Veľa profesionálov sa s ňou nadrie, preto ju neodporúčame na hrnčiarsky kruh začiatočníkom.
2) Textúra keramickej hliny
Pri výbere keramickej hliny je dôležité uvedomiť si, či sa v hline sa nachádza šamot alebo je bez šamotu. Váš výber bude závisieť od toho, na aký výrobok hlinu potrebujete a akú máte úroveň zručnosti.
Hlina na modelovanie
Pri modelovaní svojich výrobkov Vám odporúčame zakúpiť keramickú hlinu, ktorá obsahuje zrno resp. šamot a to z dôvodu:
• ak potrebujete aby Váš výrobok stál,
• ak jednotlivé kúsky priliepate, tak zrno zabraňuje tomu aby sa jednotlivé prilepené kúsky kĺzali alebo odliepali, čím väčšie je zrno a hlina obsahuje viacej šamotu, tým minimalizujete možnosť odliepania a kĺzania,
• pri výbere modelovacej hliny Vám odporúčame zakúpiť hlinu, ktorá obsahuje hrubé zrno a šamot pretože tieto hliny majú nižšiu mieru zmrštenia a preto Váš výrobok chráni voči popraskaniu.
Hlina na točenie
Pri výbere keramickej hliny na hrnčiarsky kruh by mala byť hlina čo najhladšia. Na točenie Vám odporúčame, buď hlinu na točenie alebo jemnú kameninovú hlinu, pretože s týmito hlinami budete mať dostatok priestoru na hranie, bez toho aby Vaše ruky trpeli. Ak ste dostatočne skúsený hrnčiar, tak môžete použiť na kruh aj porcelánovú hlinu. Je dôležité, aby ste sa cítili pri točení dobre, aby Vám hlina „tiekla“ proti rukám.
3) Veľkosť výrobku, dĺžka výpalu
Odporúčame, aby sa rozsah výpalu vašej hliny zhodoval s rozsahom výpalu vašich glazúr, pretože hlina aj glazúra môžu navzájom rozširovať ako aj sťahovať, čo z nich robí presnú fixáciu a bezpečnosť pre konzumáciu potravín z takýchto výrobkov. V zásade existujú tri rôzne teplotné rozsahy. Pri kúpe hliny je dôležité vedieť, na akú teplotu bude pec vypaľovaná, veľkosť výrobkov (črepu) a aký typ glazúry/engoby používate. Ak vypaľujete výrobky na nízky výpal, tak bez toho aby bol výrobok nenasiakaví je nevyhnutné naglazovať výrobok. Stredná výška výpalu je najpopulárnejší rozsah výpalu pretože v tomto rozpätí nájdete najväčšiu paletu farieb a druhov hlín. Hliny na vysoký výpal sú pevnejšie a odolnejšie oproti nízko výpalovím hlinám. Ak hlinu vypálite na iný výpal ako je uvedené na etikete, tak sa Vám bude hlina topiť v peci.
Bežné rozsahy vypaľovania keramických hlín:
Nízky výpal.................................................920 - 1050 °C
Stredný výpal............................................ 1000 – 1280 °C
Vysoký výpal............................................. 1220 – 1300 °C
Poznámka: Vždy sa riaďte uvedeným rozsahom teplôt na etikete výrobku!!!
4) Výber farby hliny
Veľkou dilemou je výber správnej farby keramickej hliny. V našom sortimente sa nachádza niekoľko farieb keramických hlín, ktoré si viete zakúpiť.
• Biela je príjemná voľba, ak chcete, aby farby glazúry vyskočili. Biela hlina má tendenciu byť žiarivejšia. Upratovanie pracovného stola, kruhu vie byť ľahšie, pretože biela hlina nezafarbí Vaše oblečenie ani nič iné.
• Piesková/žltohnedá/svetlohnedá je to príbuzná farba bielej, pokiaľ ide o žiarivé glazúry, nie je tam veľký rozdiel. Pri použití žltohnedej/svetlohnedej hliny, glazúry vyzerajú tmavšie, ale ak použijete skôr svetlohnedú hlinu, tak majú glazúry peknú svetlejšiu farbu.
• Červená je skvelá, ak radi pracujete s hlbokými a sýtymi farbami. Červená je krásna s jasnou matnou, saténovou alebo lesklou glazúrou. Tmavšie hliny zafarbia vaše oblečenie kvôli vysokému obsahu železa v nich.
• Čierna hlina je ohromujúca farba, ktorá krásne ladí so svetlými alebo bielymi podkladmi alebo úplne sama s transparentnou glazúrou.
Poznámka: farba keramickej hliny po výpale je vždy iná ako v surovom stave. Tak isto keramická hlina mení odtieň v rôznej škále výpalu. Pri vyššom výpale je hlina sýtejšia, pri nižšom výpale je hlina svetlejšia.
5) Cena/kvalita
Na sklade máme vždy široký výber keramických hlín z ktorých si viete vybrať presne to, čo potrebujete, máte na výber hliny v rôznych cenových hladinách. Ako začiatočník by som začal s hlinou za nižšiu cenu, kvôli obrovskému množstvu cvičnej hliny. Ďalším spôsobom, ako ušetriť nejaké peniaze je recyklácia zvyškov. V strednej cenovej kategórii sú nádherné keramické hliny, ktoré považujeme za veľmi kvalitné. Medzi najkvalitnejšie keramické hmoty patrí, pravý porcelán, ktorý je taký krásny, ale nie až tak zhovievavé k hrnčiarovi. Keramické hliny nižšej až strednej triedy sú veľmi dobré pre začiatočníkov. Nezabudnite, že náklady za dopravu nie sú zahrnuté v cene keramickej hliny a preto odporúčame nakupovať vo väčšom množstve, ušetrí Vám to náklady na dopravu. Hlina je trvanlivá a vie Vám v zabalenom stave vydržať minimálne 1 rok. Drvivá väčšina keramických hlín je balená v 10 kg baleniach. Hlinu balíme do balíkov maximálne do 30 kg, väčšie množstvá balíme na mini paletky do 200 kg alebo na pól-palety do 500 kg.
Skladovanie hliny
Keramická hlina by mala byť neustále zabalená v igelitovom vreci a uložená na tmavom, chladnom a mrazom neohrozenom mieste. Takto uskladnená hlina vydrží dlhé obdobie. Časom môže aj zabalená hlina vysychať. Pokiaľ k tomu dôjde, dá sa zabaliť do mokrého plátna a opäť uložiť na niekoľko dní do igelitového vreca. Po zmäknutí je potrebné hlinu dôkladne premiesiť. Keramická hlina by nemala nikdy zmrznúť.
Recyklácia keramickej hliny
Vysušenú alebo nevypálenú keramickú hlinu je možné znova spracovať a použiť. Pri recyklácii by sa nemali miešať rôzne druhy hliny. Kúsky hliny sa dajú úplne vysušiť na priamom slnku alebo v blízkosti tepelného zdroja. Potom sa rozdrvia na menšie kusy, nasypú do väčšej plastovej nádoby a zalejú teplou vodou. Hlina sa cez noc rozmočí a vytvorí sa z nej blatistá kaša. Po rozmočení sa z povrchu špongiou odsaje prebytočná voda, hlinená hmota sa rukami premiesi a rovnomerne sa rozotrie na sadrovú podložku v hrúbke najviac 5 centimetrov. Keď hlinená vrstva stuhne, otočí sa, aby preschla rovnomerne. Hlina sa dá ďalej spracovávať až vtedy, keď sa nelepí na prsty. Nakoniec sa dôkladne premiesi a opäť sa uloží do vzduchotesnej igelitovej fólie na ďalšie vytváranie.
Záver
Pri výbere svojej hliny majte na pamäti vyššie uvedené rady, ktoré vám pomôžu pri výbere najlepšej keramickej hliny. Je dobré pracovať s rôznymi hlinami, kým nenájdete tú správnu hlinu, ktorá vám vyhovuje. Základom kvalitného výrobku je vybrať správny druh keramickej hliny. Na točenie na hrnčiarskom kruhu sú vhodné jemné hrnčiarske hliny. Na modelovanie sú vhodnejšie hliny, ktoré obsahujú šamot. Hlinu, ktorá sa používa na hrnčiarskom kruhu je nevyhnutné pred použitím prepracovať, kvôli zbaveniu sa prípadných vzduchových bublín v hline. Pri šlikrovaní je potrebné používať rovnakú hlinu, s ktorou vyrábate výrobok, inak sa Vám môže stať, že prišlikrované časti pri výpale nebudú držať na výrobku. Šlikrovanie je spájanie hlinených komponentov rozriedenou hlinou. Pokročilejší hrnčiari miešajú rôzne hliny dokopy. Pre začiatočníkov by sme to neodporúčali. Väčšina začiatočníkov nemá dostatok informácii o tom, ako sa budú správať rôzne keramické hliny dokopy. Navyše, v každej hline je rôzne zmrštenie, nasiakavosť a pod. Ak zmiešate dve hliny, ktoré majú rozličné vlastnosti, tak Vám hlina popraská, vyschne alebo jednotlivé časti sa budú odlepovať. Dôležitou súčasťou je sušenie výrobkov. Dĺžka sušenia závisí od jednotlivých vlastností keramickej hliny a spôsobom jej spracovania pri výrobe a veľkosti výrobku, sile keramického črepu. Malý výrobok sa suší rýchlejšie, veľký výrobok pomalšie. Veľké výrobky je dobré zozačiatku sušiť pod igelitom a po pár dňoch na voľnom vzduchu. Dôkladne upozorňujeme, že sušenie výrobku pri tepelnom zdroji nie je vhodné, pretože črep by na povrchu rýchlo uschol, vlhkosť by sa preniesla do vnútra črepu a výrobok pri výpale popraská, či úplne zdeformuje. Dôležité je dodržiavanie teplôt, ktoré sú uvedené na každom našom výrobku. Ak vyrábate úžitkovú keramiku, je nevyhnutné sladiť teplotu výpalu hliny s teplotou výpalu glazúr, ktoré sú na výrobkoch. Ak vyrábate dekoratívnu keramiku, môžete výrobky vypaľovať teplotami vhodnými pre Vami použitými glazúrami.