Pece s.r.o
Radi Vám pomôžeme pri akýchkoľvek potrebách v oblasti tepelného spracovania kovov, plastov, keramických materiálov, skla a regulačnej techniky...
Testovanie ako základ úspechu
Glazovanie je u mnohých obľúbená súčasť procesu výroby keramiky (tým myslíme spoznávanie a testovanie glazúr, samotné namáčanie a rozmiešavanie je menej zaujímavé), táto kľúčová časť výroby keramiky je náročná aj pre skúsenejších hrnčiarov. Je to pochopiteľné, je to posledná fáza dlhého procesu, kde sa môžu ľahko pokaziť týždne práce. Neexistuje na to žiadny magický liek, keramika môže byť drsná a neodpustiteľná, ale existujú metódy, ako čo najefektívnejšie využiť glazúry.
Akú hrúbku glazúry potrebujem
V závislosti od individuálnych vlastností glazúr to môže byť najdôležitejší faktor pri dosahovaní požadovaných výsledkov. Pre číre glazúry všeobecne platí, že sú redšie, aby obmedzili zakalenie alebo bubliny. Nepriehľadné glazúry jednej farby môžu byť výrazné alebo redšie podľa toho, ako veľmi chcete, aby hlina presvitala. Rozhodujúcim bodom je vrstvená glazúra. Ak použijete príliš riedku glazúru, pravdepodobne nedosiahnete farbu, ktorú hľadáte. Ak chcete, aby farba glazúry bola sýtejšia/výraznejšia musíte naniesť viac vrstiev glazúry. Ak chcete priznať viac farbu hliny, tak použite menej vrstiev glazúry.
Testovať, testovať a testovať
Čas strávený testovaním nie je možné nijako nahradiť, práve testovanie považujeme za najdôležitejšiu súčasťou glazovania. Ak používate vopred pripravené glazúry od firmy BOTZ alebo Terracolour alebo práškové glazúry, stále máte množstvo informácií, ktoré môžete zistiť práve skúšobnými vzorkami. V ideálnom prípade by ste mali vedieť:
- Koľko vrstiev glazúry budete potrebovať, aby ste získali Vami zidealizovanú farbu/výzor. Niektoré glazúry pri rôznych hrúbkach menia svoj odtieň, iné sú identické.
- Môžete dostať rôzne odtiene z jednej a tej istej glazúry v prípade, že použijete iné keramické hliny. Niektoré glazúry zmenia svoj odtieň použitím rozličnej keramickej hliny. V prípade, že nanesiete tenšiu vrstvu glazúry na hlinu, tak glazúra bude citlivejšie reagovať na odtieň keramickej hliny. Preto odporúčame robiť vzorky na minimálne dvoch odtieňoch hliny a v iných hrúbkach aby ste videli ako sa glazúra zachová.
- Čo robia glazúry v kombinácií, pretože nie vždy to čo si myslíte. Miešanie glazúr nie je také jednoduché ako zmiešanie dvoch receptov dohromady. Ak glazúry ostanú oddelené, môžete získať napríklad vzory olejových škvŕn, kde bude fyzický pohyb jednej glazúry v pálení pôsobiť a tým vytvoríte jedinečný vzor. Preto odporúčame pri vytváraní vzoriek naniesť jednu vzorku nad a na ďalšiu pod glazúrou, aby ste zistili, čo funguje lepšie.
Za najdôležitejšie považujeme, nepoužívanie glazúr bez toho, aby ste urobili testovacie vzorky. Ak použijete nevyskúšanú glazúru na Vami vyrobené obľúbené výrobky, ktoré sa vám páčia môže sa Vám ľahko stať, že hodiny Vašej práce prídu na vnivoč. Viem, že je to lákavé, máte jedinečný kúsok a myslíte si, že ho môžete ešte vylepšiť pomocou novej kombinácie glazúr, ktoré vám perfektne fungujú v hlave. Presne túto chybu urobia aj skúsený keramikári a potom to ľutujú.
Jedna vec, s ktorou sa takmer určite stretnete, ak sa pokúsite naniesť viac vrstiev glazúry hustejšie, je skutočnosť, že pri zasychaní glazúry môže existovať tendencia k jej odlupovaniu. Ak máte tento problém s tenkou vrstvou jednej glazúry, môžete ich vyriešiť pomocou rôznych riešení napríklad výmenou keramickej hliny. Avšak aj keď sú Vaše glazúry úplne v poriadku v jednej silnej aplikácii, pri kombinácii v silnej vrstve môžete mať často problémy. Existujú dve možnosti opravy.
Prvá je riskantnejšia, ale rýchlejšia, a to znamená nanášať druhú glazúru tenšou vrstvou, ako je potrebné, a potom po zaschnutí glazúry na výrobok naniesť štetcom ešte kúsok viac. Štetcom nanesená glazúra vyplní malé trhlinky, ktoré sa môžu začať vytvárať, a zabráni im v stekaní pri výpale.
Druhá je bezpečnejšia ale nákladnejšia oprava, a to rozpálenie prvej nanesenej glazúry pred nanesením druhej. Vyžaduje si to ďalší výpal, ale takto je glazúra natavená na svojom mieste a nemôže stekať. Po pripevnení základnej vrstvy glazúry na miesto môžu chyby v hornej glazúre vylepšiť vzor vytvorený vo vypálenom výsledku. Táto technika je tiež užitočná, ak chcete vytvoriť glazúru na hrúbku, ktorá by inak bola problémom. Bohužiaľ to nie vždy funguje s každou glazúrou.
Niektoré glazúry budú chcieť byť vypálené pri nižšej teplote ako je odporúčaná a zaujímavé výsledky dosiahnete, ak budete vypaľovať aj pri vyššej teplote. Preto je dôležité robiť množstvo vzoriek na rôznych hlinách pri rôznych teplotách.
Porozumenie glazúry
Porozumenie Vašim glazúram má niekoľko stupňov. Na konci dňa chcete iba pochopiť, ako sa Vaše glazúry (kúpené alebo vyrobené) správajú v rôznych podmienkach. Bude to pre Vás dlhá cesta, ktorá Vám prinesie množstvo prekážok. Ďalšou etapou je porozumenie chemickým procesom a výrobným postupom, ktorý predstavuje „recept“ na glazúru. Chémia určuje chovanie a recept je jedným z mnohých spôsobov, ako dosiahnuť jedinečný výsledok. Po pochopení toho, čo každá ingrediencia prináša do zmesi, môžete začať chápať, prečo recepty prinášajú rozličné výsledky. Musíte pochopiť, že zmenou postupu môže dosiahnuť úplne iné jedinečné výsledky.
Ostatné rady
Vyčistite svoj výrobok pred glazovaním - snažte sa vyhnúť sa manipulácii s oblasťami, ktoré budú glazované, najmä mastnými rukami. Pred glazovaním očistite prach a utrite ho vlhkou špongiou.
Skontrolujte, či sa nenachádzajú ostré hroty na Vašom výrobku, mierne to protirečí predchádzajúcemu bodu (najskôr sa uistite, či máte ruky čisté!). Pred glazovaním prejdite rukami po okraji a rúčkou. Pred glazovaním by sa mali všetky ostré hroty obrúsiť. Neignorujte ich, zničia Vám výrobok a po zaglazovaní sa už nedajú opraviť. Lepšie si je zvyknúť, skontrolovať si výrobok aj pred vložením do pece.
Ak je to možné, nechajte Vaše výrobky vyzrieť/ vysušiť pred vypálením celú noc. Voda v peci nikdy nie je dobrá vec, najmä ak je stále vo výrobku, keď sa teplota začne zvyšovať. Na začiatku každého výpalu odporúčame nastaviť hodinovú výdrž na 100 °C, aby som pre prípad všetkého úplne výrobok vyschol.
Považujeme za dôležité dokumentovať si všetko čo robíte. Vytváranie zápisníkov Vám zabezpečí, že rovnakú chybu znova nespravíte.
Skontrolujte, či na spodku výrobku sa nenachádzajú kvapky glazúry. Pomocou vlhkej hubky očistite zo spodku výrobku nečistoty z glazúr ( kvapky).
Vytvorte si plán ako budete postupovať, nie je dobré postupovať improvizovaným spôsobom.
Chyby naprávajte až keď glazúra vyschne, nie je dobré oškrabávať alebo čistiť nezaschnutú glazúru.
Pred nanesením sa uistite, či je vaša glazúra dôkladne premiešaná. Môžete použiť ponorný mixér alebo elektrickú vŕtačku s nástavcom, alebo ňou iba potriasť, ak je nádoba dostatočne malá.
Pri hodnotení výsledkov sa snažte zachovať otvorenú myseľ. Doprajte si aspoň jeden deň/. Vaše výrobky vyzerajú na druhý deň inak.
Kvapka alebo dve kvapky kremičitanu sodného spôsobia, že glazúra bude držať menej vody a zabráni jej popraskaniu.